Zenebölcsi

A kisgyermek szívesen énekel a maga módján. Egészen addig, amíg hagyjuk. Mi, felnőttek is szívesen énekelünk - titokban, ott bent a lelkünkben. Titokban táncolunk, titokban rajzolunk, titokban verseket írunk.  (Szokták mondani: tisztelet a kivételnek…) Mindent, ami segíthetne bennünket érzéseink, indulataink kifejezésében, gondosan elrejtünk, nehogy lelepleződjön, mennyire csekély hozzáértésünk ezekhez az alkotó-újra alkotó tevékenységekhez.

Pedig adni jó. Dalt, játékot, mosolyt, egy érintést, egy ölelést. Ezek a szeretet apró jelei lehetnek egy kisgyermek számára a felnőttől.

Sok szülő úgy gondolja, hallgathatatlanul énekel, „pocsék” a hangja, ezért nem is próbál gyermekének dalolni. Felnőttként gyakran nem is emlékszünk azokra a versikékre, mondókákra, kiszámolókra, ölbeli játékokra, tapsikázós, nevettetős, tornáztatós, futkosós dalokra, amiket gyermekként hallottunk. A kottázás bonyolult rejtelmei ijesztő emlékként támadnak fel bennünk, reménytelennek véljük a nyomtatott gyermekdalgyűjtemények elolvasását. Úgy gondoljuk, mást nem tehetünk, a jelenleg divatos, oly sokat hallható zenék fejünkben maradó foszlányait dúdoljuk csemetéinknek, jó lesz ez felkiáltással. Közben szép lassan elfelejtkezünk az évszázadokon át jól bevált gyermekjátékokról, és azok dallamairól.

Pedig a népi gyermekdalok és játékok őszinte érzésekről szólnak, mesélnek, szórakoztatnak, játékra, mozgásra serkentenek és alkalmat adnak a kapcsolatteremtésre gyermek és gyermek, gyermek és felnőtt között, a mosolytól a kézfogásig, a ringatástól a csiklandozásig, a höcögtetéstől a táncikázásig. És közben észrevétlenül tanulhatjuk meg használni a hangunkat, kialakulhat a metrum- és ritmusérzékünk, az önkifejezés egyik nagyon fontos eszközének birtokosaivá válhatunk: énekelhetünk. Tisztán, érzéseink kibontakoztatásával muzsikálhatunk, és erre ösztönözhetjük példánkkal gyermekeinket is.

Erre törekszem. Újra felfedeztetni a szülőkkel a gyermekjáték dalok szépségét, a gyermeki lélek őszinteségét, pajkosságát. Közben a kisgyermek figyel, raktároz, mosolyog, táncol, örül anyja-apja közelségének és figyelmének. Fejlődik beszédkészsége, mozgáskoordinációja, koncentrációja, szociális érzékenysége, zenei hallása, ritmusérzéke.

A zenebölcsiben babák és mamák vesznek körül. Figyelnek. Én elvarázsolom őket, ők elvarázsolnak engem. Tanulunk egymástól. Megéri!

Ma 2017. október 22., vasárnap, Előd napja van. Holnap Gyöngyi napja lesz.